آخرین خبرها
خانه / آثاری که دوستشان داریم

آثاری که دوستشان داریم

لودویگ وان بتهوون (2)

آثار پیانوی بتهوون هم شنیدنی است. بدون هیچگونه سخنی بشنویم. اما درود بر آن افرادی که سالهای شصت، هنگامی که هنوز باقی مانده ی آنها در تلویزیون بودند، به جای موسیقی کوچه بازاری موسیقی  کلاسیک پخش می کردند. زمانی که تلویزیون هنوز شروع به افول نکرده بود. شاید خودشان ندانند شاید هم بدانند که چه نقش موثری در رشد سلیقه ی ... بیشتر بخوانید »

لودویگ وان بتهوون ( سمفونی کرال Choral)

برای خودم هم عجیب است چرا تا به امروز برای بتهوون صفحه‌ای نگذاشته‌ام. انگار وقتی با کسی خیلی دم خور هستی کمتر متوجه اهمیت بودنش می شوی. هر چقدر فکر می‌کنم یادم نمی‌آید که اسم بتهوون را اولین بار کجا شنیدم یا خواندم. اما اولین چیزهایی که یادم می‌آید پوستر فیلم رهبر ارکستر اثر آندره وایدا بود. سالهای فکر کنم ... بیشتر بخوانید »

موسیقی عصر نو (4) ونجلیس

  ونجلیس (Evángelos Odysséas Papathanassíou) را همه ی مردم ایران شنیده اند. البته اسمش را شاید همه نشنیده باشند اما کارهایش برای همه آشناست. موسیقی او برای بیشتر مردم آشناست. چه کارهایی که برای متن فیلم‌های سینمایی ساخته چه کارهایی که مستقل و برای اجرای کنسرت و نشر آفریده است. مثلا مردم موسیقی “ارابه های آتش” (Chariot of Fire) را به ... بیشتر بخوانید »

تیتراژهای به یاد ماندنی(1)

  یکی از لذت‌های فیلم دیدن حسی است که در تیتراژ اول و آخر آن وجود دارد. این بخش از فیلم آن قدر مهم است که برخی مانند “سائول باس”[1] به ساختن تیتراژ فیلم‌های بزرگ سینما شهره شدند. تیتراژ فیلم سرگیجه اثر آلفرد هیچکاک. از سائول باس 1958 گاهی شده فقط برای دیدن تیتراژ اول یا آخر یک فیلم آن ... بیشتر بخوانید »

برای پاییز

هر کس از پاییز احساسی دارد. برخی با عکس برخی با فیلم گروهی با نقاشی و موسیقی  احساس خود از پاییز را گفته اند. یکی دوست دارد زیر درختان پاییزی قدم بزند یکی منتظر است تا پاییز زودتر برود. یکی پاییز را فصل دلخواه خود می گوید یکی فصل افسردگی. شاعری هم آن را سلطان فصل ها گفته است. زیبایی ... بیشتر بخوانید »

کوایدان قصه ی ارواح

یادم می‌آید نیمه اول دهه‌ی هفتاد بود. دانشجو بودم. یک عصر جمعه با پیشنهاد دوستم مهدی اسدی رفتیم سینما کریستال. قدیمی‌های سینما که حال و هوای لاله زار و فیلم‌هایش را به خاطر دارند تفاوت سینما کریستال را هم به یاد دارند. مدیر سینما زنده‌یاد صابر رهبر بود. مردی علاقه‌مند که پس از تجربه‌های طولانی در ساخت فیلم‌های سینمایی مدیریت ... بیشتر بخوانید »

موسیقی عصر نو 3 خوزه لوییس انسیناس

عصر نو New Age موسیقی نیو ایج همه حس می‌کنند. انگار حس مشترکی را هنرمندان پیدا کردند تا در همه‌ی فرهنگ ها دلچسب باشد. حس‌های مشترک تعریف نشدنی. برای همین است که هنوز دقیقا نمی دانیم این موسیقی چیست. آن را نمی‌شناسیم اما برایمان بسیار آشناست. موسیقی که بر مشترکات فرهنگ‌ها دل بسته و مرزها را فرو شکسته است. صدای ... بیشتر بخوانید »

موسیقی عصر نو “کریس سفریس” (1)

  عصر نو New Age موسیقی نیو ایج  را همه حس می‌کنند. انگار حس مشترکی را هنرمندان پیدا کردند تا در همه‌ی فرهنگ ها دلچسب باشد. حس‌های مشترک تعریف نشدنی. برای همین است که هنوز دقیقا نمی دانیم این موسیقی چیست. آن را نمی‌شناسیم اما برایمان بسیار آشناست. موسیقی که بر مشترکات فرهنگ‌ها دل بسته و مرزها را فرو شکسته ... بیشتر بخوانید »

The Straight Story

از فیلمهای دیوید لینچ می ترسم. از ذهن او وحشت می کنم.  هراسی لذت بخش! به همان گونه که درک یک کار فراواقع گرا با منطق مرسوم کاری عبث است، فکر می کنم درک لینچ هم مثل کارهایش کاری سرراست نیست. اما میان کارهای او ، میان وحشت پنهان و هراس عمیق ناپیدای فیلم‌هایش، فیلمی دارد که پیچیده نیست. عمیق ... بیشتر بخوانید »

امین الله حسین

معتقدم که هنر معاصر ما کمتر گرد تاریخ و اساطیر ما چرخیده است. منظورم دقیقا کشور خودمان ایران است. البته سالهاست که هنرمندان ناچارند به موضوعات محدودی بپردازند و آنها که سری در فرهنگ ایران کهن و باستان دارند شاید جایی برای کار نیافته اند. موسیقی سمفونیک ایرانی هم جدای این ماجرا نیست. هر از چند گاهی کارهایی ساخته شده ... بیشتر بخوانید »

?????? ???? 8 ??