آخرین خبرها
خانه / اسلایدر / یوهان سباستیان باخ

یوهان سباستیان باخ

bach_col

درباره‌ی برخی از انسان‌ها همین که می خواهی چیزی بگویی کلمه ای برای آغاز نمی‌یابی. چنان وسواسی به جانت می افتد که تو را از نوشتن رویگردان می کند.

باخ از آن دسته انسان هاست. نمی خواهم درباره اش بگویم  چون نمی‌توانم. فقط یادم هست اولین بار سال 78 بود که رفتم سه راه ارامنه اراک  فروشگاه برنادت که اسمش شده بود ارغوان. تنها مغازه‌ای بود که موسیقی کلاسیک می فروخت. یک نوار خریدم ولی توان مالی خرید دو تا نوار را نداشتم. کنجکاو بودم ببینم این باخ چه جور کسی است. می شد چند لحظه از کاست را شنید و بعد آن را خرید. همین کار را کردم. وقتی به خود آمدم که فروشنده با دلخوری پخش را متوقف کرده بود.نمی دانم فکر کنم مدت زیادی در حال شنیدن بودم. شاید جادو شده بودم. ماه بعد رفتم و کاست را خریدم. کنسرتوهای براندنبورگ.

سال بعد فیلم هشت میلیمتری سایه دیرو ز را که ساختم از یک قطعه از همان موسیقی  برایش استفاده کردم.

اما یک قطعه موسیقی بود که چهار پنج سالی پیش آن با کیفیت بسیار پایین از تلویزیون ضبط کرده بودم. نمی دانستم از چه موزیسینی است. سال 70 که دانشجوی سینما بودم در یک عصر پنجشنبه‌ی زمستانی ناگهان فهمیدم که این قطعه از کیست. یک احرای فانتزی و سبک آن را در یک کاست پیدا کرده بودم و اسم قطعه را فهمیده بودم.حتی نتوانستم تا فردا صبر کنم. برف زیادی آمده بود. بلافاصله از خیابان هاشمی تهران خودم را به خیابان بزرگمهر رساندم و بی درنگ وارد مغازه‌ی آقای چمن‌آرا شدم. یادش بخیر عجب حسی در دنیای پر از موسیقی مغازه اش بود. نوار را خریدم. آریا از ارکسترال سوییت سوم باخ.

می خواستم بگویم تصور نمی‌کنم موسیقی زیبا تر از این در کارهای باخ باشد. اما حرف بیهوده ای است.

درباره‌ی سعید شاه حسینی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

یازده − 7 =