آخرین خبرها

فارغ التحصیل

1

اولین بار که اسم فیلم فارغ التحصیل را دیدم در کتاب ادبیات فیلم بود. چیزی که ازآن به یادم ماند چهره‌ی داستین هافمن بود و این توصیف که بالای عکس او  بود با این درونمایه  که برخی از شخصیت ها بدون بازیگر آنها به راحتی تصور شدنی نیستند مثل  داستین هافمن در این فیلم.

به دلایل تکراری  این فیلم را حدود 15 سال بعد دیدم! حیرت انگیز بود. حالا فقط داستین هافمن نبود که شاهکار بود. تصاویر و قصه هم چیزی کم و کسر نداشت.

واقعا احساس می کنم هر کدام از ما در درون خودمان یک بنجامین ( شخصیت  اصلی فارغ التحصیل ) هستیم که  تمام امیال سرکوب شده ی یک نظام تربیتی را در خود پنهان کرده ایم و نیز یک  انسان یاغی که روزی از دل همین فرد سر به راه،  سر بر خواهد آورد.

به عنوان یک سلیقه ی شخصی  بازی های داستین هافمن را از آن جهت دوست دارم که در نمایش تغییر  و نمو شخصیت از یک وضعیت فاقد اعتماد به نفس و ضعیف النفس به وضعیت کنشگر و جسور  بی نظیر است. اگر دوست داشتید به عنوان نمونه کارهای دیگر او مانند دونده ی ماراتن و سگ‌های پوشالی  راببینید.

عنوان بندی فیلم در قسمت اول آمده است. دقت کنید به چهره و حرکت چشمها و نگاه دزدکی این بچه ی مثبت به فردی که از مقابلش رد می شود آنگاه این شخصیت را مقایسه کنید با کسی که در پایان دختر مورد علاقه خود را از کلیسا می دزدد.

موسیقی فیلم یشتر مجموعه  پاپی است که پل سیمون می خواند. خیلی از ما صدای سکوت را می شناسیم در عنوان بندی اول فیلم. و ملودی به یاد ماندنی خانم رابینسون  در اواسط فیلم را.

همچنان هدف تحلیل و نقد ومعرفی نیست.  مقصود فقط به اشتراک گذاشتن علاقه مندی هاست.

 Graduate

فارغ التحصیل (1967)

کارگردان : مایک نیکولز

نویسنده: کاردلر ویلیام، بوک هنری

مدیر فیلمبرداری: رایرت سارتیس

تدوینگر: سام اوستین

بازیگران: داستین هافمن، آن بنکرافت، کارترین راس

موسیقی: پل سیمون ، دیو گروسین

 

قسمت 1

 

قسمت 2

 

درباره‌ی سعید شاه حسینی

2 نظر

  1. وقتی یه دوجین مولفه عالی برای یه فیلم در کنار هم جمع میشن معلومه چنین اثری بوجود میاد بازی عالی هافمن که پابه پای خانم پن کرافت اسطوره اون زمان نقش اجرا میکنه و حتی راس با اون فریاد معروفش توی فیلم در آخر هم سیمون عزیز با ترانه های ماندگار ش همه چیز دست به دست هم میده تا نیکولز یه شاهکار درست کنه.

  2. کاش یکی هم به موقعش جسور بودن منو ثبت می کرد! خیلی دوست داشتم خودمو تو اون حال ببینم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*