آخرین خبرها
خانه / آثاری که دوستشان داریم / کنسرتو پیانو 23 موتسارت

کنسرتو پیانو 23 موتسارت

کنسرتو پیانو 23 موتسارت

mozart-380x285

هرچه فکر می کنم برای اولین بار این قطعه‌ی موتسارت را کجا شنیدم به یادم نمی‌آید. زمان ما سی دی هنوز جدی وارد خانه ها نشده و در دسترس اقشار پایین هم نبود. فکر کنم سال 1374 بود. یا یک سال قبل‌تر. کلاس موسیقی فیلم ما در دانشکده سینما تئاتر با بابک بیات برگزار می‌شد. استاد این قطعه را برای ما آورد و پخش کرد. قبلا آن را شنیده بودم اما دوباره شنیدنش به توصیه‌ی یک موزیسین با قریحه و در کنار او خب لذتی ویژه داشت. کیفیت نوار خیلی خوب بود و از بخت خوش من اتفاقی را که می‌خواستم افتاد. من همیشه دستگاه کاست را از اتاق صدای دانشکده تحویل می‌گرفتم و سرکلاس می‌آوردم. یادش بخیر شادروان محمد محمدیه آن روزها مسئول اتاق صدا بود. مرد حساسی که وسایل را به هر کسی نمی‌سپرد. بابک بیات یادش رفت نوار را از داخل دستگاه بیرون بیاورد و من با این که می‌دانستم به روی خودم نیاوردم. حکایت عشق، راه خیلی از رذالت‌ها را هموار می‌کند! نوار را کپی کردم و هفته آینده به صاحبش برگردانم.

وقتی بابک بیات این قطعه را پخش می‌کرد، می‌گفت بچه‌ها دقت کنید، این موسیقی با شما حرف می‌زند. این اصطلاح حرف می‌زند را زنده‌یاد زمانی به کار می‌برد که موسیقی را در اوج دوست می‌داشت.

هنوز که هنوز است این قطعه با من حرف می‌زند. هر بار هم که حرف می‌زند حرفش نوتر است. حکایت موتسارت. معجزه‌ای تکرار نشدنی. فکر کنم بعد از بیست سال هنوز کپی نوار را در کشو داشته باشم.

 

درباره‌ی سعید شاه حسینی

7 نظر

 1. استاد فکر کنم سال رو اشتباه نوشتنیه۳۷۴ درسته چون اخرش گفتین هنوز بعد ۲۰سال نوارو دارید

 2. حامد پورشریف

  استاد واقعا بی نظیر بود، سپاسگزارم

 3. سلام استاد. این که اینگونه خاطرات در سایتی ثبت شوند بسیار برای خواننده ای چون من لذت بخش است.حال آنکه نحوه ی نگارش این متن نیز به گونه ایست که خواننده را به آن حال و هوا می برد و به شکلی بیان شده است که من خود را در آن زمان و مکان تصور کردم.بسیار عالی

 4. داشتم کتاب جنگل نروژی هاروکی موراکامی رو میخوندم
  هنوز کتاب تو دستمه کتاب مزخرفیه که نمیشه ناتموم ولش کنی
  تو کتاب از این کنسرتو اسم برد سرچی کروم و در حال گوش دادن به آهنگ نمیتونم ربطشونو پیدا کنم

 5. موتسااااارت،چقدر حس خوبيه كه با سبكش كار كردم ،واقعا از آشنايى باهاش خوشحالم😊😊😊

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

1 × پنج =