آخرین خبرها

امین الله حسین

معتقدم که هنر معاصر ما کمتر گرد تاریخ و اساطیر ما چرخیده است. منظورم دقیقا کشور خودمان ایران است. البته سالهاست که هنرمندان ناچارند به موضوعات محدودی بپردازند و آنها که سری در فرهنگ ایران کهن و باستان دارند شاید جایی برای کار نیافته اند. موسیقی سمفونیک ایرانی هم جدای این ماجرا نیست. هر از چند گاهی کارهایی ساخته شده و به ایران پرداخته است. مثل بیژن و منیژه “حسین دهلوی”،  لیلی و مجنون ” مهین زرین پنجه”، اپرای رستم و سهراب ” لوریس چکناواریان”  هم که اصلا در اینجا ساخته نشده است! در کل اصلا برای موسیقی سمفونیک ایرانی مگر چقدر سرمایه گذاری شده است؟ برای همین است که همین چند اثر سمفونیک هم  غنیمت است. گمان می کنم به اندازه استعداد و هنرمندان توانمندی که داشتیم زمینه ی فعالیت هنری نداشته‌ایم. خب عجیب هم نیست که تعداد آثار سمفونیک ما انگشت شمار باشد و مردم اصلا نام موزیسین‌های آنها را هم نشنیده باشند.

امین الله آندره حسین اصلا ایرانی نیست! اما واقعا چقدر اهمیت دارد که سرزمین یک هنرمند کجاست؟ گیرم امین الله در عشق آباد متولد شده باشد و مدتی مسکو بوده باشد و بیشتر عمر در فرانسه کار کرده با و موسیقی ساخته باشد. حتی گیرم تبارش ایرانی باشد. مهم نیست مهم این است که در این برهوت موسیقی ایرانی  آثار سمفونیک ” پرسپولیس” ، ” آریا” و ” شهرزاد”،  ” منیاتورهای ایرانی” و ” موزاییک ها” از او به جای مانده که برای ما ایرانی ها جذاب است. حس خوبی دارد. موسیقی حسین با احساس غنی او همراه است. انگار نوستالژی ناخودآگاهی در آنها جریان دارد.

من موسیقی نمی دانم. اما به عنوان یک علاقه مند به موسیقی دوست دارم شما هم از این هنرمند چیزی بشنوید و در لذت آن شریک باشیم.

 •  Miniatres Persanes Danse de l’Echanson رقص ساقی از منیاتورهای ایرانی
 • Miniatres Persanes Avant le Combat میدان نبرد از منیاتورهای ایرانی

 • Symphonie de Persepolis Andante doloroso قطعه پایانی سمفونی تخت جمشید

 

 • Fuite de Sheherazade dans le Desert گریز شهرزاد به بیابان از سوییت شهرزاد

 

 • Danse circassienne رقص چرکسی

درباره‌ی سعید شاه حسینی

3 نظر

 1. واقعا هم لذت بخش بود 👌مررسی از شما
  چقد خوبه که این نوع موسیقی هارو اونم بهتریناشو شما توی سایتتون قرار میدین🙏 یه حس خاصی بهم میده که حتی واسه خودمم نمیتونم توصیف کنم, فقط میدونم پر از حس خوبه

 2. درود
  ممنون
  مثل همیشه از انتخابتون لذت بردم

 3. هرگاه سمفونی شهر زاد و تخت جمشید را می شنوم دردی تمام وجودم را فرا می گیرد. که چرا نمیتوانم جبران کاستی ها کنم. واقعا روحم را در دوران احساس میکنم.
  با تشکر فراوان از استاد امین الله حسین

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

11 − 11 =