آخرین خبرها
خانه / آثاری که دوستشان داریم / موسیقی عصر نو 3 خوزه لوییس انسیناس

موسیقی عصر نو 3 خوزه لوییس انسیناس

عصر نو New Age

موسیقی نیو ایج همه حس می‌کنند. انگار حس مشترکی را هنرمندان پیدا کردند تا در همه‌ی فرهنگ ها دلچسب باشد. حس‌های مشترک تعریف نشدنی. برای همین است که هنوز دقیقا نمی دانیم این موسیقی چیست. آن را نمی‌شناسیم اما برایمان بسیار آشناست. موسیقی که بر مشترکات فرهنگ‌ها دل بسته و مرزها را فرو شکسته است. صدای آب جای یک ساز را می گیرد و باد میان نت‌ها شنیده می‌شود. گاه حال و هوای موسیقی پاپ غربی با آواز ایرانی مخلوط می‌شود و گاه کسی بین موسیقی با ما حرف می‌زند و زمانی اشعار مولانا با موسیقی باخ که با تار نواخته می شود خوانده می‌شود.

مشکل اینجاست که این احتمالات زیاد است و چهارچوب قطعی برای موسیقی نیو ایج مشخص نشده است. البته خوبی ماجرا هم همینجاست. شاید هیچ موسیقی تا این اندازه مخاطب گسترده نداشته باشد. اگر موسیقی پاپ بیشتر عامیانه است و موسیقی کلاسیک نخبه گرا این موسیقی برای همه چیزی دارد. شاید این یک نیاز بوده که فرهنگ‌ها در هم راه پیدا کنند و در فیلم غربی صدای کمانچه‌ی لری شنیده شود و یک اروپایی ملودی شرقی را با تکنیک غربی بیامیزد.

قصد آموزش نیست. از اول هم قرار همین بود. قصد لذت هنری فارغ از فلسفه است. اما لازم بود تا با این مقدمه‌ی کوچک بدانیم از چه لذت می بریم. این گونه موسیقی برای همه آشناست، شک ندارم.

افراد زیادی در این وادی کار کرده‌اند. به مرور از برخی خواهیم شنید. پس از این پس هر از چندگاهی قطعه هایی از موسیقی عصر نو باهم می شنویم.

چند قطعه ی که خواهیم شنید از “خوزه لوییس انسیناس ” (jose Luis Encinas)  یکی از موزیسین‌های عصر نو است.

Asturias

بر گرفته از قطعه ی معروف آستوریاس اثر ایزاک آلبنیز (Isaac Albeniz)

Noche En El Sur

Si yo te contara

ALGARABÍA

درباره‌ی سعید شاه حسینی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

20 − 10 =