آخرین خبرها
خانه / آثاری که دوستشان داریم / تیتراژهای به یاد ماندنی(1)

تیتراژهای به یاد ماندنی(1)

 

یکی از لذت‌های فیلم دیدن حسی است که در تیتراژ اول و آخر آن وجود دارد. این بخش از فیلم آن قدر مهم است که برخی مانند “سائول باس”[1] به ساختن تیتراژ فیلم‌های بزرگ سینما شهره شدند.

تیتراژ فیلم سرگیجه اثر آلفرد هیچکاک. از سائول باس 1958

گاهی شده فقط برای دیدن تیتراژ اول یا آخر یک فیلم آن را پخش کرده‌ام. شما هم اگر دقت کنید حتما به یاد خواهید آورد. اهمیت این دو بخش از فیلم به حدی است که گاه موزیسین‌ها برای آن قطعه‌ای ویژه می‌نویسند و یا فیلمسازان برای آن موسیقی‌هایی را به دقت انتخاب می‌کنند.

برخی اوقات تیتراژ یک فیلم آنقدر جذاب می‌شود که از فیلم جدا و تبدیل به یک اثر مستقل می‌گردد. مانند فیلم سینمایی پلنگ صورتی که تیتراژ اولش شد کارتون معروف پلنگ صورتی. خیلی معروف تر از خود فیلم.

گاهی البته ساده بودن یک تیتراژ بسیار زیباتر است.

تعداد این تیتراژها در تاریخ سینما کم نیست. خب من فقط برخی از آنها را دیده ام، آنهایی که  همیشه برایم زیبا بوده و به جز فیلم بارها و بارها آنها را دیده‌ام.

تیتراژ اول فیلم 2001: یک ادیسه ی فضایی اثر استنلی کوبریک  با موسیقی آغازین پوئم سمفونی چنین گفت زرتشت اثر ریچارد اشتراوس در آستانه ی ورود به فیلم انتظار دیدن اثری پر شکوه را به وجود می آورد. قطعه ی اشتراوس با تصویر تسخیر کننده ی فیلم به شکلی مستقل همیشه برایم لذت بخش است.

تیتراژ پایانی بلید رانر اثر رایدلی اسکات اگرچه فقط نوشته‌ ای است بر متن سیاه اما موسیقی ونجلیس چنان حس فیلم را ادامه می دهد که تیتراژ گویی خود فصل پایانی است.

تیتراژ شروع ارابه های آتش اثر هیو هادسن با موسیقی ونجلیس اگرچه به تصورم فیلم تصاویر و ساخت به یادماندنی ندارد اما نسل من یادشان هست که این قطعه تبدیل به یکی از معروفترین موسیقی های دنیای ورزش شد!

ترکیب سردیس های سنگی  و نورپردازی خوفناک در تیتراژ فیلم شیر در زمستان اثر آنتونی هاروی با موسقی جان باری شنیدن یک قطعه ی فوق العاده است با تصاویر جذاب. و ورودی خوبی برای معرفی حال و هوای درون فیلم است.

ادامه دارد….

 

 

 

[1] Saul Bass

درباره‌ی سعید شاه حسینی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

پنج × 5 =