آخرین خبرها

دست ها و نشان ها

این مجموعه در 14 فیلم مستند 20 دقیقه ای در سالهای 1396 و1397 در استان همدان تولید شده است. گفتار متن فیلم دو راوی دارد. یکی استادکار است و دیگری دست ساخته ی او. یکی جاندار و دیگر جاندار پنداشته. روشی که پیش از این در مجموعه ی آب و خاک به گونه ی دیگری ابداع شده بود. یعنی گفتار ... بیشتر بخوانید »

لودویگ وان بتهوون (2)

آثار پیانوی بتهوون هم شنیدنی است. بدون هیچگونه سخنی بشنویم. اما درود بر آن افرادی که سالهای شصت، هنگامی که هنوز باقی مانده ی آنها در تلویزیون بودند، به جای موسیقی کوچه بازاری موسیقی  کلاسیک پخش می کردند. زمانی که تلویزیون هنوز شروع به افول نکرده بود. شاید خودشان ندانند شاید هم بدانند که چه نقش موثری در رشد سلیقه ی ... بیشتر بخوانید »

لودویگ وان بتهوون ( سمفونی کرال Choral)

برای خودم هم عجیب است چرا تا به امروز برای بتهوون صفحه‌ای نگذاشته‌ام. انگار وقتی با کسی خیلی دم خور هستی کمتر متوجه اهمیت بودنش می شوی. هر چقدر فکر می‌کنم یادم نمی‌آید که اسم بتهوون را اولین بار کجا شنیدم یا خواندم. اما اولین چیزهایی که یادم می‌آید پوستر فیلم رهبر ارکستر اثر آندره وایدا بود. سالهای فکر کنم ... بیشتر بخوانید »

موسیقی عصر نو (4) ونجلیس

  ونجلیس (Evángelos Odysséas Papathanassíou) را همه ی مردم ایران شنیده اند. البته اسمش را شاید همه نشنیده باشند اما کارهایش برای همه آشناست. موسیقی او برای بیشتر مردم آشناست. چه کارهایی که برای متن فیلم‌های سینمایی ساخته چه کارهایی که مستقل و برای اجرای کنسرت و نشر آفریده است. مثلا مردم موسیقی “ارابه های آتش” (Chariot of Fire) را به ... بیشتر بخوانید »

تیتراژهای به یاد ماندنی(1)

  یکی از لذت‌های فیلم دیدن حسی است که در تیتراژ اول و آخر آن وجود دارد. این بخش از فیلم آن قدر مهم است که برخی مانند “سائول باس”[1] به ساختن تیتراژ فیلم‌های بزرگ سینما شهره شدند. تیتراژ فیلم سرگیجه اثر آلفرد هیچکاک. از سائول باس 1958 گاهی شده فقط برای دیدن تیتراژ اول یا آخر یک فیلم آن ... بیشتر بخوانید »

برای پاییز

هر کس از پاییز احساسی دارد. برخی با عکس برخی با فیلم گروهی با نقاشی و موسیقی  احساس خود از پاییز را گفته اند. یکی دوست دارد زیر درختان پاییزی قدم بزند یکی منتظر است تا پاییز زودتر برود. یکی پاییز را فصل دلخواه خود می گوید یکی فصل افسردگی. شاعری هم آن را سلطان فصل ها گفته است. زیبایی ... بیشتر بخوانید »